Avion, spol. s r.o., Žilina
Autorizovaný predaj a servis vozidiel Subaru
Publikované 16. jún 2020

Subaru Impreza e-BOXER

Impreza

• Tretí hybridný model v Európe, poháňaný na mieru postavenou pohonnou jednotkou s protibežnými horizontálne umiestnenými piestami, ktorá kombinuje pomocný elektromotor s technológiou BOXER a symetrickým pohonom všetkých kolies

• Dostupný s jazdným režimom Subaru Intelligent (SI)

• Novo vybavený systémom automatického brzdenia pri cúvaní a systémom monitorovania priestoru pred vozidlom

• Asistenčná technológia vodiča EyeSight v štandardnej výbave

• Postavené na globálnej platforme Subaru (SGP)

• Prepracovaný predný nárazník a svetlomety zvýrazňujú koncepciu „športových vlastností a dynamiky“

Prvý model Impreza bol uvedený na trh v roku 1992 s cieľom priniesť za každých okolností bezpečný, zábavný a jedinečný zážitok z jazdy pre všetkých cestujúcich. V priebehu rokov sláva stúpala a Impreza sa stala pre Subaru kultovým modelom a najpopulárnejším vozidlom z modelovej ponuky.

Odvtedy sa na celom svete predalo približne 2,9 milióna kusov, z toho v Európe 260 000 kusov. Impreza zostáva skutočným priekopníkom a prináša jasne odlišný pocit bezpečných, zábavných a odolných vozidiel Subaru.

Model piatej generácie pripomína legendárne dedičstvo Subaru Impreza v podobe úplne nového vozidla. Nová iterácia, prvý model Impreza e-BOXER, si kladie za cieľ ponúknuť bezpečnosť na svetovej úrovni a súčasne pokoj mysle a pocit istoty pri ovládaní športového vozidla prinášajúceho radosť z jazdy, charakteristickú pre model Impreza.

Hlavné vlastnosti modelu Subaru Impreza e-BOXER (európske špecifikácie)

˃˃ Zdokonalené jazdné vlastnosti a efektivita vďaka pohonu e-BOXER
˃˃ Lineárne a dynamické zrýchlenie
˃˃ Dodatočný výkon a mimoriadne pohotová regulácia krútiaceho momentu
˃˃ Hladká jazda a pocit prirodzeného brzdenia
˃˃ Úspora paliva

Využíva novú generáciu pohonného systému, ktorý kombinuje elektromotor s dvoma základnými technológiami Subaru: motorom BOXER a symetrickým pohonom AWD.

• Nový model si zachováva charakteristickú kombináciu systému S-AWD s novo zavedenou pohonnou jednotkou e-BOXER. Súčasťou je 2,0-litrový štvorvalcový motor s protibežnými piestami a priamym vstrekovaním, ktorý obsahuje 80 % nových komponentov, spárovaný s elektromotorom spolu s vyladenou prevodovkou Lineartronic. Výsledkom je plynulejšie, o 30 % lineárnejšie a dynamickejšie zrýchlenie a citeľný krútiaci moment.
• Systém Subaru e-BOXER upravuje pomer rozdelenia výkonu medzi špecializovaným 2,0-litrovým motorom s priamym vstrekovaním (DI) a elektromotorom podľa jazdných podmienok, pričom prepína medzi 3 jazdnými režimami: jazda so spaľovacím motorom, jazda v režime EV a jazda s asistenciou elektromotora.

• Pri rozbiehaní zo zastavenia alebo pri nízkych rýchlostiach poháňa vozidlo samotný elektromotor, takže jazda je tichá a bez emisií. V závislosti od stavu vozidla a nabitia akumulátora dokáže vozidlo jazdiť na čisto elektrický pohon až do vzdialenosti približne 1,6 km a dosiahnuť rýchlosť až 40 km/h. V rozsahu stredných rýchlostí sa využíva kombinácia výkonu motora aj elektromotora, čím sa dosahuje dynamické, lineárne a úsporné zrýchlenie. Pri vysokých rýchlostiach poháňa vozidlo 2,0-litrový motor BOXER DI, pričom sa súčasne nabíja akumulátor.

• Systém e-BOXER ponúka nižšiu spotrebu paliva v mestskej premávke s častým zastavovaním. V porovnaní s predchádzajúcim 2,0-litrovým zážihovým motorom je možné v závislosti od jazdného štýlu vodiča jazdiť so spotrebou paliva nižšou až o 10 %.

• Systém e-BOXER eliminuje neprirodzený pocit pri brzdení, ktorým sa bežne vyznačujú vozidlá s funkciou asistencie elektromotora a elektrické vozidlá, aby si vodič pri brzdení vychutnal prirodzené brzdenie. Brzdy sa ovládajú ľahko, na pedál reagujú rýchlo a lineárne, takže vodič sa cíti bezpečne. To je užitočné najmä v mestskej premávke s častým zastavovaním, kde systém zaisťuje príjemný zážitok z jazdy bez stresu.

• Pomocný elektromotor a akumulátor sú usporiadané pozdĺžne. Ťažký elektromotor je umiestnený v blízkosti ťažiska vozidla, zatiaľ čo akumulátor a ďalšie komponenty sú usporiadané nad zadnou nápravou, čím sa ešte viac znižuje ťažisko a dosahuje sa vyváženejšie rozloženie hmotnosti medzi prednou a zadnou časťou vozidla.

• Súčasťou štandardnej výbavy je voliteľný systém SI-DRIVE – systém riadenia výkonu pohonnej jednotky, ktorý umožňuje vodičovi prispôsobiť si vlastnosti škrtiacej klapky vozidla a vyberať si medzi „inteligentným“ a „športovým“ režimom, aby bola jazda flexibilnejšia, pohodlnejšia a príjemnejšia. Vôbec prvý model Impreza e-BOXER aktivuje v režime S (športový režim) výkon pomocného elektromotora, aby sa ešte viac vylepšila odozva. Kombinácia systému SI-DRIVE a hybridného systému prináša novú úroveň dynamickej jazdy. Hybridný model má v režime S ešte lepšiu odozvu pri zrýchľovaní než modely so zážihovým motorom. Vodič si môže zvoliť režim I (inteligentný režim) a užiť si jazdu s hladkým priebehom výstupného výkonu, kedy sa znižuje spotreba paliva, prípadne sa môže rozhodnúť pre režim S (športový režim) a užiť si väčšiu zábavu a viac potešenia z jazdy.

Špička v oblasti bezpečnosti vo svojej triede
˃˃ Celková bezpečnosť
˃˃ Vylepšená ochrana pri nehode
˃˃ Pokročilé bezpečnostné technológie

Model Impreza e-BOXER je bezpečnejší ako kedykoľvek predtým, za čo vďačí novým pokročilým bezpečnostným technológiám, ktorými je vybavený. V štandardnej výbave je asistenčná technológia vodiča EyeSight. Do rozšíreného balíka bezpečnostných systémov pribudol systém detekcie vozidiel jazdiacich vzadu (SRVD), systém automatického brzdenia pri cúvaní a systém monitorovania priestoru pred vozidlom.

• Model Impreza e-BOXER bol vyvinutý tak, aby poskytoval ideálnu úroveň celkovej viditeľnosti. Mŕtve uhly sú minimálne vďaka tvaru stĺpikov, optimálnemu usporiadaniu a zavedeniu štvrtinových okien. Vďaka minimalizovaniu mŕtvych uhlov tak ponúka vozidlo optimálny výhľad spoza volantu.

• Vynikajúca viditeľnosť s tenkými stĺpikmi, veľkými oknami a umiestnením vonkajších spätných zrkadiel tak, aby sa minimalizovali mŕtve uhly.

• Vozidlo ponúka vynikajúcu ochranu pri nehode a o 40 % vyššiu účinnosť absorpcie energie a prenosu síl pri náraze. Mimoriadne pevný rám karosérie postavenej na globálnej platforme Subaru spolu so zosilneným rámom akumulátora chránia vysokonapäťové elektrické komponenty, ako sú akumulátor, menič DC-DC a invertor.

• Súčasťou štandardnej výbavy je systém EyeSight, inovatívna a mimoriadne uznávaná asistenčná technológia vodiča od spoločnosti Subaru. Funguje ako mimoriadne spoľahlivý systém preventívnej bezpečnosti a znižuje nároky kladené na vodiča. Využíva pri tom napríklad protikolízny brzdový systém, adaptívny tempomat, asistenta udržiavania vozidla v jazdnom pruhu a ďalšie.

• Vo výbave je systém detekcie vozidiel vzadu (SRVD), ktorý zaznamenáva vozidlá prichádzajúce zozadu. Systém SRVD ponúka tri hlavné funkcie na zlepšenie viditeľnosti a na minimalizáciu bežných príčin nehôd: systém monitorovania mŕtveho uhla, asistenta pri zmene jazdného pruhu a systém upozornenia na križujúce vozidlá.

• Novinkou pre model Impreza e-BOXER je voliteľný systém upozornenia na prítomnosť cestujúcich na zadných sedadlách, ktorý je navrhnutý tak, aby vodič nezabudol na dieťa a/alebo domáce zviera. Upozorní vodiča, aby pred opustením vozidla skontroloval zadné sedadlo.

• Model Impreza e-BOXER prináša systém automatického brzdenia pri cúvaní, ktorý pomáha zabrániť nehodám pri cúvaní alebo obmedziť poškodenie spôsobené nárazom v prípade nehody. Snímače namontované v zadnom nárazníku zaznamenávajú prekážky pri cúvaní. Systém upozorní vodiča na akékoľvek zistené prekážky pomocou výstražného zvukového signálu a hlásení na displeji, aby mohol skontrolovať priestor za vozidlom. Ak existuje vysoká pravdepodobnosť nehody, systém automaticky použije brzdy, aby sa zabránilo nehode, prípadne aby sa znížila jej závažnosť.

• Model Impreza e-BOXER prináša novinku – systém monitorovania priestoru pred vozidlom. V dolnej časti prednej mriežky chladiča je namontovaná kamera, aby vodič mohol sledovať približujúce sa vozidlá alebo chodcov na križovatkách s nedostatočnou viditeľnosťou, a predchádzať tak čelným zrážkam a iným nehodám.

• V štandardnej výbave modelu Impreza e-BOXER je sedem airbagov vrátane čelných airbagov vodiča a spolujazdca, stropných airbagov, bočných airbagov chrániacich panvu a trup a kolenného airbagu pre vodiča.

Zdokonalený pocit z dynamickej jazdy
˃˃ Stabilita pri jazde v priamom smere a ovládateľné jazdné vlastnosti
˃˃ Potlačenie hluku a vibrácií
˃˃ Jazdný komfort

Kompaktný hatchback s pohonom všetkých kolies, navrhnutý tak, aby zvládol jazdu v najnepriaznivejších poveternostných podmienkach a na najhorších cestách, prichádza s prísľubom značky Subaru, ktorým je radosť z jazdy, celková bezpečnosť a nadpriemerná životnosť.
Vďaka systému pohonu všetkých kolies má vozidlo o 1 mm nižšie ťažisko a prináša nové dynamické vlastnosti, čoho výsledkom sú vynikajúce jazdné vlastnosti a stabilita, lepšia schopnosť vyhnúť sa nebezpečenstvu, vylepšené zavesenie kolies, citlivejšie riadenie, výnimočne nízke vibrácie a skvelý jazdný komfort.

• Súčasťou štandardnej výbavy je permanentný symetrický pohon všetkých kolies, ktorý je charakteristickým znakom vozidiel Subaru a prináša spoľahlivosť a výkon za každého počasia. Štandardný systém aktívneho smerovania krútiaceho momentu zasa zaisťuje lepšie jazdné vlastnosti a správanie v zákrutách.

• Platforma SGP prináša výrazné zvýšenie tuhosti karosérie a podvozka (tuhosť pri ohybe prednej bočnej časti sa zvýšila o 90 %, torzná tuhosť o 70 %, tuhosť zavesenia predných kolies o 70 % a tuhosť zadného pomocného rámu o 100 %).

• Významné vylepšenia zavesenia kolies a iných pridružených systémov, odstránenie vibrácií zo systému riadenia, podlahy a sedadiel.

• Vozidlo ponúka výnimočne dynamické a stabilné ovládanie, takže jazdí presne podľa pokynov vodiča a vyžaduje menej korekcií volantom, čo znižuje únavu na dlhých trasách.

• Nový model sa predstavil so športovejším dizajnom podľa koncepcie „športových vlastností a dynamiky“, pričom si zachováva silnú rodinnú príslušnosť k zvyšku portfólia vozidiel. V exteriéri vidno prepracovaný dizajn predného nárazníka a mriežky chladiča, čo vytvára elegantný športový vzhľad. Z dizajnu prednej časti vyžaduje pocit väčšej vyzretosti. Vyznačuje sa ostrou aerodynamickou líniou, ktorá sa tiahne od prednej mriežky k svetlometom a jednoduchému, veľkému nárazníku, ktorý má zdôrazniť široký a nízky postoj vozidla.

• LED svetlomety využívajú LED obrysové svetlá s povrchovým vyžarovaním, ktoré zdôrazňujú spoločný dizajnový prvok vozidiel SUBARU v tvare písmena C a zvýrazňujú široký a nízky vzhľad vozidla.

• Dizajn zadných kombinovaných svetiel bol prepracovaný. Zadné kombinované svetlá a koncové svetlá majú teraz čiernu povrchovú úpravu, aby sa zdôraznil charakteristický tvar písmena C. Rovnako ako v prednej časti, aj zadná časť vozidla zdôrazňuje široký a nízky vzhľad vozidla.

• 17- a 18-palcové zliatinové disky kolies s novým dizajnom podčiarkujú charakter modelu a dodávajú mu kultivovanejší a sofistikovanejší športový vzhľad.
 

Podobné články

13. december 2018

Naozajstný parťák

Druhá generácia kompaktného SUV síce nevyzerá o moc inak ako súčasná, je to ale zásadne iné auto. S lepším podvozkom, technikou i výbavou. A svoju opravdivosťou a poctivosťou zahanbí nejedného nefinteného konkurenta.

15. apríl 2024

Doplnky v hodnote 1 500 € zdarma

Outback